SYSTEM AKUMULATOROWY TRYTON 20V

Jeden akumulator – wiele możliwości

2019-08-27

System akumulatorowy marki Tryton - to bardzo ciekawa propozycja, zważywszy na dobór maszyn.

Zostały one tak skonfigurowane, aby można było wykonać większość typowych prac zarezerwowanych dla elektronarzędzi.

Parametry systemu akumulatorowego TRYTON 20V

Elektronarzędzia Tryton są obecne w Polsce od przeszło dziesięciu lat. Właścicielem marki jest warszawska firma Profix, która swoją rozpoznawalność zbudowała na fundamencie narzędzi ręcznych Proline. Warto przypomnieć, że Tryton był odpowiedzią na rosnące zainteresowanie rodzimych fachowców trwałymi i prostymi w obsłudze elektronarzędziami. Do chwili obecnej właściciel marki wprowadził do sprzedaży ponad 100 maszyn, które cały czas znajdują się w ofercie. Marka jest znana z tego, że jeśli już decyduje się na oznaczenie maszyny swoim znakiem graficznym, przechodzi ona serię wymagających prób praktycznych. Jest też rozbierana na części pierwsze. Dział badań i kontroli jakości mierzy, waży sprawdza i na końcu tego procesu powstaje jednoznaczny raport. Określa on warunki, jakie musi spełnić maszyna, aby mogła dołączyć do rodziny Tryton.

W przypadku maszyn sieciowych lub wkrętarek akumulatorowych cały proces trwał przeważnie kilka miesięcy. Projekt „systemu akumulatorowego” okazał się trudniejszy. Znalezienie rozwiązań na tyle sprawdzonych, aby mieć gwarancję stabilnego rozwoju rodziny, trwało dłużej. Przez laboratorium jakościowe Profix przewinęło się kilkadziesiąt konkurencyjnych rozwiązań. Udało się znaleźć takie, które jest najlepsze z punktu widzenia polskiego użytkownika. Uprzedzając prezentacje poszczególnych maszyn, można w skrócie powiedzieć, że wybrane rozwiązanie ma znakomite parametry oraz pozwala w przyszłości na stabilne rozszerzanie oferty o nowe maszyny.
Sercem systemu jest akumulator. Tryton proponuje ich trzy rodzaje. Różnią się pojemnością. Podstawowy model o standardowej pojemności 1,5 Ah, pośredni – 2 Ah, a najpojemniejszy – 4 Ah.

Jaki akumulator jest dla mnie najlepszy?

To oczywiście zależy od intensywności użytkowania. Dla typowych użytkowników domowych wystarczy bateria 1,5 Ah. Dla rzemieślników optymalnym wyborem będzie akumulator 4 Ah. Energia w nim zgromadzona w większości przypadków jest wystarczająca do napędzania maszyn przez 60 min. To całkiem sporo, aby wykonywać prace wspomagające, takie jak wkręcanie, szlifowanie czy też cięcie. Pokazały to zresztą praktyczne testy. W tym kontekście dobrze radzi sobie także bateria 2 Ah. Jednak w przypadku, kiedy używamy maszyn w celach komercyjnych, zdecydowanie lepiej korzystać z akumulatora 4 Ah lub mieć w odwodzie drugą baterię 2Ah.

 Jeśli chodzi o konstrukcję serca systemu Tryton 20V, to dwa akumulatory wyposażone są w ogniwa renomowanego światowego producenta smartfonów i urządzeń RTV i AGD. To gwarancja dużej żywotności i niezawodności. Na sercu systemu nie można oszczędzać. To samo dotyczy elementów sterujących oraz bardziej trywialnych – takich jak obudowa. Jest ona solidna i tak skonstruowana, aby chronić delikatną zawartość przed skutkami przypadkowych uderzeń czy upadków.

 Dużym udogodnieniem jest też to, że każdy akumulator został wyposażony w intuicyjny wskaźnik poziomu naładowania. Skalę odwzorowują trzy diody LED Naciskając przycisk znajdujący się na tylnej ściance, uruchamiamy układ i w zależności od stanu naładowania zapalają się diody. Im więcej się ich świeci, tym mamy większy zapas prądu. Bardzo wygodne i praktyczne. Dobrze, że inżynierowie Trytona o tym pomyśleli.
Konstrukcyjnie akumulatory systemowe Tryton różnią się od siebie liczbą zastosowanych ogniw. Wewnątrz są one tak połączone, aby zapewniać zarówno wymagalną wartość napięcia, jak i natężenie prądu. Połączenia elektroniczne są perfekcyjne, a sprawność ogniw podręcznikowa.

Ładuj, jak chcesz

Elementem niezbędnym do korzystania z narzędzi akumulatorowych jest oczywiście ładowarka. W systemie Tryton 20V do wyboru mamy dwa rozwiązania. Podstawowa i zarazem tańsza ładowarka TJ3LD jest w stanie naładować baterię w czasie od trzech do pięciu godzin. Zakłada się ją na akumulator, a o trybie pracy informują dwie diody – zielona i czerwona. Ta ostatnia wskazuje, że napięcie jest dostarczone do styków roboczych, natomiast druga zawiadamia o tym, że cykl ładowania zakończył się sukcesem. Ta tańsza ładowarka sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie narzędzia są używane sporadycznie lub dysponujemy dodatkowymi akumulatorami.

 W systemie nie mogło oczywiście zabraknąć szybkiej ładowarki. Decydując się na model TJ1LD, naładujemy każdy akumulator 1,5 i 2Ah w czasie około 1 godziny, a akumulator 4 Ah w około dwie. Ładowarka jest bardziej masywna. Wyposażono ją w gumowane podkładki, które chronią przed przypadkowym zsunięciem się urządzenia, a także zabezpieczają przed zarysowaniami powierzchnie, na których stoi. Aby naładować baterię, należy ją odwrócić stykami do dołu i wsunąć w gniazdo ładowarki. O poprawnym podłączeniu poinformuje nas czerwona dioda. Po naładowaniu zmieni ona kolor na zielony, a akumulator będzie gotowy do użycia.

 Ładowarka jednogodzinna to lepszy wybór. Różnica w cenie nie jest znaczna, a szybkość ładowania zdecydowanie większa. Docenimy to w chwili, kiedy do kontynuowania pracy będziemy potrzebowali całkowicie naładować lub uzupełnić napięciową zawartość baterii.

Wkrętarki Tryton

W tej chwili w skład rodziny urządzeń Tryton zasilanych z systemowego akumulatora wchodzi osiem różnych maszyn. Wiertarko-wkrętarkę TJV10 możemy kupić w zestawie z akumulatorem i ładowarką (TJV10AL) albo jako samą maszynę. Wiertarko-wkrętarka TJV10 jest maszyną dobrze zbilansowaną. Zapewnia wysokie parametry pracy w swojej kategorii cenowej. Możemy nią wiercić w metalu otwory o maksymalnej średnicy 13 mm, a w drewnie do 25 mm. Maksymalny moment obrotowy wynosi 24 Nm, co wskazuje, że jest to jedna z najmocniejszych tradycyjnych wkrętarek w ofercie Tryton. W czasie pracy mamy do dyspozycji dwa biegi. Na pierwszym możemy pracować z prędkością 0–350 obr./min, a na drugim do 1300 obr./min. Dużym udogodnieniem jest zastosowanie uchwytu wiertarskiego samozaciskowego z blokadą. Wiertła czy bity możemy zmieniać jedną ręką. W uchwycie zamontujemy akcesoria, których średnica mieści się w zakresie 0,8–10 mm. Jeśli zatem chcielibyśmy wiercić np. otwory o większych średnicach, należy użyć wierteł podtaczanych. Z elementów usprawniających prace znajdziemy diodę doświetlającą, wykończenie soft grip na rękojeści, wygodny i precyzyjnie pracujący włącznik. Maszyna wyposażona jest aż 22 pozycje ustawień sprzęgła. 21 dla wkręcania i jedno do wiercenia. Te wszystkie elementy są widoczne po wyjęciu maszyny z pudełka. Warto jeszcze wspomnieć o tym, czego nie widać. Mianowicie o wysokiej jakości jednostce napędowej, trwałym, sprawdzonym układzie włącznika, a także o tym, że wrzeciono obraca się w miękkiej tulei ślizgowej ze zintegrowanym łożyskiem kulkowym, które dodatkowo zwiększa sprawność maszyny. Tego typu rozwiązanie stosowane jest w maszynach przeznaczonych do długotrwałej pracy. W opakowaniu oprócz maszyn znajdziemy instrukcję obsługi oraz jeden dwustronny bit. Natomiast w modelu TJV10AL do tego dochodzi jeszcze akumulator 1,5 Ah i standardowa ładowarka.

 Bardzo ciekawą propozycją jest kolejna maszyna: udarowa wiertarko-wkrętarka TJV20. Oprócz typowych dla tego rodzaju narzędzia prac – wkręcania oraz wiercenia w drewnie oraz metalu – model ten, dzięki zastosowaniu w nim zębatkowego mechanizmu udarowego pozwala wykonywać otwory w cegle, murze czy lekkim betonie. Konstrukcja i parametry techniczne udarowej wiertarko-wkrętarki TJV20 czynią z niej wszechstronne narzędzie łączące w sobie cechy typowe dla wkrętarek oraz wiertarek z udarem mechanicznym. Wyboru trybu pracy dokonujemy za pomocą pierścienia. W przypadku wiercenia w murze ustawiamy go tak, aby strzałka wskazywała symbol młotka. Jeśli chcemy wiercić w drewnie, stali – analogicznie ustawiamy znaczek wiertła, a kiedy wkręcać – znaczek wkręta.

 Należy zwrócić również uwagę na to, że udarowa wkrętarka Tryton ma aż 22-pozycyjne sprzęgło, które pozwala z dużą precyzją dostosować moment obrotowy do potrzeb użytkownika. Maszyna ma jednoczęściowy uchwyt wiertarski z autoblokadą wrzeciona o większym zakresie mocowania niż ten zastosowany w modelu TJV10. Zamontujemy w nim wiertła z uchwytami o maksymalnej średnicy 13 mm, co umożliwia pracę z akcesoriami o dużych średnicach, np. świdrami czy koronkami. Urządzeniem możemy wykonywać otwory w murze i cegle o średnicy do 10 mm, w drewnie – do 25 mm, a w stali – do 13 mm. Zakresy te są zatem wystarczające do wykonania większości prac montażowych. Podsumowując, trzeba przyznać, że udarowa wiertarko-wkrętarka TJV20 to ciekawa maszyna o wysokich parametrach użytkowych. Idealna do zastosowań w czasie prac remontowych i montażowych.

Szlifierka kątowa Tryton TJS40

Obsługuje tarcze o średnicy 115 mm. Jest maszyną o niewielkich gabarytach. W torbie lub skrzynce narzędziowej zajmuje mało miejsca, co pozwala dołączyć ją do zestawu podręcznych akcesoriów. Jednostka napędowa – silnik prądu stałego – pozwala rozpędzić tarczę do prędkości 8000 obr./min. To wystarczająco dużo, aby skutecznie ciąć i szlifować elementy metalowe. Szlifierka Tryton TJS40 dobrze leży w dłoni, osłona tarczy daje się łatwo ustawiać w najbardziej optymalnej pozycji, a rękojeść dodatkowa może być mocowana w trzech pozycjach. Włącznik znajduje się na górnej części obudowy, a jego sposób działania skutecznie eliminuje możliwość przypadkowego uruchomienia silnika. Szlifierka bez obciążenia pracuje bez zbędnego hałasu i drgań, a w czasie cięcia zachowuje wysoką kulturę pracy.

 Akumulatorowa szlifierka kątowa Tryton TJS40 to maszyna, która będzie wsparciem dla każdego użytkownika. Przygotowanie jej do pracy ogranicza się do wyjęcia jej ze skrzynki i torby. Nie trzeba rozkładać, rozwijać przewodu zasilającego oraz szukać gniazda elektrycznego. Naszym zdaniem to elektronarzędzie akumulatorowe, które każdy profesjonalista powinien mieć w swojej skrzynce narzędziowej, aby efektywniej wykorzystywać czas.

Akumulatorowa piła szablasta Tryton TJPS70

Przeznaczona jest głównie do cięcia drewna, płyt drewnopodobnych, gałęzi drzew, a także elementów metalowych: blach, profili. Ma nowoczesny silnik, który przez przekładnię wytwarza do 3000 suwów/min. Są one regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. Dla zwiększenia bezpieczeństwa operatora i ochrony przed przypadkowym włączeniem zastosowano w niej włącznik z blokadą. Brzeszczot w urządzeniu montuje się beznarzędziowo. W tym celu wystarczy obrócić specjalny pierścień i włożyć w gniazdo osprzęt.

Akumulatorową pilarkę szablową Tryton TJPS70 wyposażono w stopkę oporową, która służy do dociskania maszyny do powierzchni elementu obrabianego. Urządzenie ma świetnie wyprofilowany uchwyt główny w kształcie litery „D”. Części chwytne obudowy pokryte są antypoślizgową miękką okładziną. Dodatkowo w części czołowej, tuż nad brzeszczotem zamontowano diodę LED, która w czasie pracy doświetla miejsce cięcia.

Akumulatorowa pilarka tarczowa Tryton TJP60

Przetniemy nią elementy drewniane i drewnopochodne o maksymalnej grubości 48 mm. To całkiem sporo jak na maszynę o niewielkich rozmiarach. Zastosowany nowoczesny silnik prądu stałego nadaje tarczy obroty wynoszące 4200/min. Maszyna przystosowana jest do obsługi tarczy o średnicy 150 mm. Jest ona mocowana do wrzeciona za pomocą standardowej śruby dokręcanej kluczem imbusowym. W górnej części osłony tarczy znajduje się krócieć do podłączenia odkurzacza przemysłowego odsysającego wióry. Stopa pilarek tarczowych do drewna to także bardzo ważny element tych maszyn. W Trytonie TJP60 jej konstrukcja wykonana jest z aluminium i wyposażona w mechanizm regulacji kąta pochylenia tarczy w zakresie 0–50° z czytelną podziałką. Stopa ma także regulację zagłębienia ostrza tarczy w ciętym materiale. Można do niej zamontować przydatną prowadnicę równoległą i wykonywać dokładne cięcia elementów o stałej szerokości.
Urządzenie wygodnie trzyma się i prowadzi dzięki rękojeściom pokrytym miękką okładziną antypoślizgową. Jego włącznik zabezpieczony jest blokadą przed przypadkowym uruchomieniem. Pilarka więc jest bezpieczna w pracy i transporcie.

Akumulatorowa wyrzynarka Tryton TJR50

Przeznaczona jest do cięcia desek, paneli, płyt wiórowych oraz niewielkich elementów metalowych, blach, PCV, pleksi itd. Można nią także precyzyjnie wycinać różnego rodzaju kształty w drewnie, metalach i tworzywach sztucznych. Urządzenie wyposażono w łatwy w obsłudze samozaciskowy system mocowania brzeszczotu, nowoczesny silnik prądu stałego oraz regulację prędkości suwów brzeszczotu w zakresie 0–2400/min.
Opisywaną maszyną przetniemy elementy drewniane o grubości do 65 mm, a stalowe – do 6 mm. Co ważne, w jej układzie napędowym zastosowano mechanizm podrzynania. Cztery poziomy ustawienia tej funkcji pozwalają wybrać optymalne ustawienie podczas cięcia różnych materiałów drewnianych. W wyrzynarce zastosowano też beznarzędziowo obsługiwany uchwyt do szybkiej wymiany osprzętu. Jej stopa mieści regulację skosu cięcia w pionie (maksymalnie 45°). Można też zamontować w niej prowadnicę równoległą umożliwiającą wykonywanie dokładnych cięć prostoliniowych, jak też króciec do przyłączenia odkurzacza, co pozwala pracować bezpyłowo.
Niewątpliwie atutem maszyny jest jej wyposażenie w laserowy wskaźnik cięcia oraz układ doświetlający miejsce pracy.

Akumulatorowa dmuchawa do liści Tryton TJE100

Przeznaczona jest do usuwania liści i innych drobnych zanieczyszczeń w miejscach, gdzie trzeba zachować niski poziom hałasu. Brak konieczności rozwijania kabla zasilającego pozwala niezwykle wygodnie operować maszyną i z łatwością wydmuchiwać zanieczyszczenia spod krzewów oraz z rabatek. Wentylator zamontowany bezpośrednio na silniku na pierwszym biegu rozpędza powietrze do prędkości 30 km/h, a w trybie fast na biegu drugim do 75 km/h. Jest to wystarczające, aby podmuchem przenosić mokre liście w pożądane miejsce.

 Jak już wspomnieliśmy, silnik dmuchawy wyposażony jest w dwa poziomy regulacji siły wydmuchu. Dzięki tej funkcji można efektywnie zarządzać energią przechowywaną w akumulatorze – do sprzątania niewielkich nieczystości nie trzeba stosować maksymalnej wydajności, a przez to zbędnie zużywać prądu. Udogodnieniem konstrukcyjnym jest także to, że dysza dmuchawy jest demontowalna. Po jej zdjęciu maszyna zajmuje bardzo mało miejsca. Jest jeszcze jedno zastosowanie akumulatorowej dmuchawy do liści – idealnie nadaje się bowiem do rozpalania grilla.

Akumulatorowe nożyce do żywopłotu Tryton TJD90

Zadbany żywopłot stanowi ozdobę każdego ogrodu. Żeby jednak rośliny były estetyczne i zdrowe, muszą podlegać systematycznym zabiegom. Cotygodniowe cięcie jest wręcz obowiązkiem. Czynność ta wcale nie musi być męcząca i nużąca. Wystarczy użyć odpowiedniego elektronarzędzia. Gdy na naszej nieruchomości mamy niezbyt dużo żywopłotu, najlepszym narzędziem do jego cięcia będzie oczywiście narzędzie akumulatorowe. Łatwość poruszania się po podwórku, brak ograniczeń ze względu na plączący się wokół nóg kabel i bezpieczeństwo pracy nawet z wilgotną roślinnością to największe zalety tego typu rozwiązań.

Głównym elementem akumulatorowych nożyc do żywopłotu Tryton TJD90 jest dwuelementowa listwa o długości 54 cm. Składa się z dwóch części – stałej i ruchomej. Po podłużnej listwie z nieruchomymi zębami tnącymi porusza się element tnący z ostrzami. Pędy żywopłotu trafiają między stałe elementy dolnej listwy i są obcinane przez przesuwające się noże górnej części. Zęby tnące poruszające się z częstotliwością 1400 suwów/min potrafią przeciąć gałęzie o maksymalnej grubości 14 mm. Zęby tną bardzo skutecznie i są trwałe oraz odporne na tępienie.

Obsługa akumulatorowych nożyc do żywopłotu Tryton TJD90 nie jest trudna. Sprzęt uruchamia się włącznikiem spustowym w tylnej rękojeści głównej. Żeby urządzenie zaczęło pracować, trzeba równocześnie wciskać drugi włącznik bezpieczeństwa. Rękojeść główna (tylna) pokryta jest antypoślizgowym materiałem. Przedni uchwyt pomocniczy w kształcie litery „D” pozwala wygodnie trzymać maszynę zarówno przy cięciu w poziomie, jak i w pionie.

Wsparcie sprzedaży

Nowa linia systemowych narzędzi akumulatorowych Tryton 20 V jest w sprzedaży od kwietnia tego roku. Właściciel marki przygotował specjalny stojak ekspozycyjny, który w sposób nowoczesny, przejrzysty i skuteczny przyciąga wzrok w miejscu sprzedaży. Oprócz wysokiej jakości maszyn, profesjonalnej obsługi gwarancyjnej i pogwarancyjnej, dostępności części zamiennych, zainteresowani dystrybutorzy mogą liczyć w maju na dodatkowe korzyści oraz materiały wspierające sprzedaż. Szczegółowych informacji można zasięgnąć bezpośrednio u opiekunów handlowych Profix

Wstecz Dalej
Elektryczna czy Spalinowa?
Elektryczna czy Spalinowa?
Wiele osób, które jeszcze nie posiadają kosiarki, ale planują jej zakup w najbliższym czasie, staje przed dylematem: co wybrać?
Łatwość obsługi
Łatwość obsługi
Dobrze mieć swoje elektronarzędzia, ale jeśli chcesz pracować wydajnie, muszą być one łatwe w obsłudze i solidne.
NOWOŚCI TRYTON Jesteśmy dumni mogąc ciągle powiększać portfolio profesjonalnych i solidnych elektronarzędzi Tryton. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi nowościami produktowymi – mamy nadzieję, że każdy będzie mógł znaleźć w nich coś dla siebie.
Nowości